Jak niskim kosztem zbudować dom, będąc zielonym w temacie – spotkanie wokół książki “Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym” (Bractwo Trojka, Mateusz Gierszon)

data:  sobota, 4.09.2020
godzina: 12:00-13:30
miejsce: Ada Puławska
fb: https://www.facebook.com/events/367268758196600/

opis:

Oficyna Bractwa Trojka zaprasza na spotkanie z Mateuszem Gierszonem, autorem książki „Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym”.
 
Podczas spotkania posłuchamy o tym,  jak angielski architekt Walter Segal, stworzył sposób samodzielnej budowy domów i system wsparcia mu towarzyszący. Dzięki niemu osoby, które nie mają żadnego doświadczenia, a nawet bladego pojęcia o budownictwie, mogą zbudować dom niskim kosztem.
 
Omówimy też inne metody systemowego angażowania mieszkańców w budowę własnych domów oraz porozmawiamy o tym, czy w Polsce taki system mógłby się sprawdzić.
 
—————————————–
 
Metoda Segala, którą opisuje ta książka, jest sposobem uspołecznionego projektowania i budowy domów, który procesy te traktuje w sposób kompleksowy. Jej główną zasadą jest uproszczenie konstrukcji i technologii budowy budynku tak, by niedoświadczeni budowniczowie – przyszli mieszkańcy – mogli niskim kosztem sami zbudować domy zgodne z indywidualnymi potrzebami i możliwościami.
 
Znajomość takich metod jest dla nas ważna dziś, w Polsce, ponieważ proponuje alternatywne metody zwiększania zasobów mieszkań dostępnych – najrzadszych i jednocześnie najpotrzebniejszych. Znajomość tej metody jest dla nas ważna także dlatego, że możliwa jest ona do zastosowania tu i teraz, co niniejsza publikacja próbuje udowodnić.
 
Mateusz Gierszon – doktor nauk technicznych. Ukończył Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Krakowskiej, współwłaściciel biura projektowego EMA studio. Interesuje się szeroko rozumianą ekologią w architekturze, zarówno w sensie ochrony zasobów i minimalizacji negatywnych wpływów budynku na otoczenie jak i w sensie ekologii społecznej. Zajmuje się również partycypacją, samopomocą i rozwojem lokalnych społeczności dzięki procesowi budowy, z tych powodów fascynują go technologie low-tech